SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MOWY DLA DZIECI 6- LETNICH
TEMAT ZAJĘCIA:
Jesień w sadzie - utrwalenie głosek szumiących : "sz " i "cz" z wykorzystaniem utworu Marii Konopnickiej pt. "Jesienią, jesienią." CELE GŁÓWNE:
kszt.
- usprawnianie narządów mowy
- utrwalanie prawidłowej wymowy głosek szumiących: "sz" i "cz"
- doskonalenie analizy głoskowej wyrazów
- kształtowanie słuchu fonematycznego
- poglębianie wdechu i wydłużenie fazy wydechu
- rozwijanie sprawności językowej
pozn.
- wzbogacanie wiedzy przyrodniczej
- zapoznanie z treścią wiersz M.Konopnickiej
wych.
- wdrażanie do uważnego słuchania poleceń
CELE OPERACYJNE: dziecko potrafi
- sprawnie i precyzyjnie kierować ruchami warg i języka
- wymawiać prawidłowo głoski"sz"i"cz"w izolacji, sylabach : sza, szy , szu , sze ,szo, cza,czy, czu, cze, czo, oraz w odwrotnym ustawieniu, w wyrazach: rękawiczki, czapka, płaszcz, kalosze, groszek
- wyszukiwać w wierszu wyrazy z głoską "sz"i "cz"
- wyodrębniać słuchowo głoski "sz"i "cz" w wyrazach w różnych pozycjach: w nagłosie, śródgłosiu i w wygłosie
- rozpoznawać na obrazkach owoce, w których nazwie znajdują się głoski "sz"i "cz": gruszczka, jabłuszko
- prawidłowo wymawiać nazwy tych owoców
- tworzyć zdrobnienia wyrazów
- recytować fragmenty wiersza M.Konopnickiej
METODY: czynne
- zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających
słowne
- przekazywanie żywym słowem utworów literackich, rozmowa
oglądowe
FORMY: zajęcia z grupą dzieci ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIA: obrazki, wiersz "Jesienią, jesienią" M. Konopnickiej
PRZEBIEG:
- Wspólny śpiew piosenki pt."Pac gruszka".
- Ćwiczenia oddechowe dwufazowe: zrywanie owoców z wysokiego drzewa i zbieranie owoców z ziemi. Prostowaniu towarzyszy wdech powietrza nosem, skłonowi-wydech ustami.
- Ćwiczenia warg i języka "Jemy owoce": wysuwanie języka do przodu, unoszenie nad gorną wargę, za górne zęby, cofanie języka za wałek dziąsłowy, kierowanie w kąciki ust, oblizywanie warg, wysuwanie warg do przodu, rozchylanie.
- Demonstracja prawidłowego układu warg i języka podczas wymowy głosek "sz" i "cz":
- w izolacji
- w sylabach z "sz" i "cz" na początku i w odwrotnym ustawieniu
- w wyrazach: płaszcz, czapka, groszek, kalosze, rękawiczki
- Słuchanie wiersza M. Konopnickiej pt."Jesienią, jesienią":
- odszukiwanie ilustracji obrazujących treść utworu inazywanie obrazków owoców- czerwone jabłuszko, złocista gruszeczka
- określanie w jakiej pozycji znajduje się głoska "sz"i "cz" w tych wyrazach:
czerwone- na początku wyrazu jabłuszko- w środku wyrazu gruszeczka- w środku wyrazu
- recytowanie fragmentu utworu połączone z inscenizacją treści-dzieci powtarzają : "Jesienią, jesienią sady się rumienią", kołyszą w lekkim rozkroku, unoszą ręce do góry, poruszają nadgarstkami, wykonują skłony i przysiady
- Zabawa w zdrobnienia: n-lka pokazuje dzieciom obrazki i wymawia nazwy przdmiotów, dzieci tworzą do nich zdrobnienia np: szczotka- szczoteczka, koszyk- koszyczek. Wszystkie wyrazy zawierają głoskę "sz" i "cz".
- Recytowanie krótkiej rymowanki z jednoczesnym poruszaniem się po sali i naśladowaniem chodzenia po liściach: " Szu, szu ,szu, szu, szu , szu, jesień , jesień jest już tu. Sza, sza, sza, sza, sza, sza, jesień złote jabłka da . Szy, szy, szy, szy, szy, szy, jabłka dwa i gruszki trzy.
M. Konopnicka "Jesienią , jesienią."
Jesienią, jesienią sady się rumienią,
czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią.
Czerwone jabłuszka, złociste gruszeczki
świecą się jak gwiazdy pomiędzy listeczki.
Pójdę ja się pójdę pokłonić jabłoni,
może mi jabłuszko w czapeczkę uroni.
Pójdę ja do gruszy, nadstawię fartuszka,
może w niego wpadnie jakaś śliczna gruszka.
Jesienią, jesienią sady się rumienią,
czerwone jabłuszka pomiędzy zielenią.
piosenka pt. "Pac gruszka."
Pod owocami zgina się grusza,
wiatr konarami gruszy porusza.
Pac gruszka, pac gruszka,
hop do fartuszka.
Pac gruszka , pac gruszka,
hop do fartuszka.
Spadają gruszki od soku miękkie,
nad gruszą krążą osa i szerszeń.
Stanę pod gruszą i w mój fartuszek,
dla wszystkich dzieci nazbieram gruszek. Barbara Lech. |